В НТУУ «КПІ» відбулося засідання круглого столу з нагоди 100-ліття видатного конструктора ракетно-космічної техніки Володимира Миколайовича Челомея (30.06.1914 – 08.12.1984).

Генеральний конструктор ракетно-космічної техніки, академік АН СРСР, Двічі Герой Соціалістичної Праці, лауреат Ленінської і трьох Державних премій СРСР, дійсний член Міжнародної академії астронавтики, професор МВТУ ім. М.Е.Баумана В.М.Челомей навчався на авіаційному факультеті Київського політехнічного інституту (1932 р.) і в Київському авіаційному інституті, відкритому 1933 року на базі цього факультету. Саме в роки навчання він остаточно сформувався як особистість, інженер і вчений. Створив пульсуючий повітряно-ракетний двигун (ПВРД), який встановлювався на низці літальних апаратів. Як головний конструктор ОКБ-52 В.Челомей розробив корабельну крилату ракету зі складаним крилом, що дозволило розміщувати її в малогабаритних контейнерах, у т.ч. і на підводних човнах. Під його керівництвом у 1944-1954 рр. створено кілька типів крилатих ракет з ПВРД. У другій половині 1960-х рр. Челомей виконав опрацювання ракетоносія і космічного корабля для польоту на Місяць, а також пробний проект для експедиції на Марс. Під керівництвом Челомея розроблені ракетоносії і штучні супутники Землі «Протон», «Політ», «Космос-1267», орбітальні станції «Салют».

Ґрунтовною доповіддю «Входження В.М.Челомея в ракетну техніку» відкрив засідання проректор НТУУ «КПІ» з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко. Він охарактеризував значення наукової діяльності академіка Володимира Челомея і розповів про її потужний початок. Естафету від нього перейняла завідувач сектору наукової інформації Музею авіації і космонавтики ім. Ю.Кондратюка (м. Полтава) Ірина Пістоленко з доповіддю «Свій шлях у науку В.М.Челомей починав на Полтавщині». Першим досягненням Володимира Челомея як науковця та інженера був присвячений виступ директора Механіко-машинобудівного інституту НТУУ «КПІ» професора Миколи Бобиря. А старший науковий співробітник цього інституту Микола Крищук зробив узагальнююче повідомлення на тему «Наукові досягнення академіка Володимира Челомея». Надзвичайно цікавою була інформація, чи, радше, спогади, якими поділилися з присутніми академік Академії ім. К.Е.Ціолковського заслужений випробувач космодрому Байконур Анатолій Дормідонтов і співробітниця КБ В.М.Челомея з 1962 р., секретар дисертаційної ради НВО «Машинобудування» у 1983-1984 рр. Ольга Окара. Підсумки круглого столу підбив академік Михайло Ільченко.

Дата події