Відомі політики, видатні науковці, найкращі експерти з ядерної енергетики, екології, радіобіології та радіаційної медицини зустрілися 22 квітня в Центрі культури і мистецтв Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» на Міжнародному форумі «Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу».

Участь у Форумі також узяли посли кількох держав та співробітники багатьох дипломатичних представництв, представники тридцяти чотирьох країн світу, керівники одинадцяти міністерств та відомств України, представники наукових установ і університетів, громадських організацій, народні депутати України, ліквідатори катастрофи на ЧАЕС, викладачі та студенти КПІ.

Відкрив Форум перший Віце-президент Національної академії наук України член Програмного комітету Форуму Антон Наумовець. «26 квітня цього року виповнюється 30 років з того часу, коли світ вперше почув назву Чорнобиль. Вона стала з тієї пори синонімом страшної техногенної катастрофи і величезного екологічного лиха, – наголосив він. – Вплив її відчуло на собі населення багатьох країн, тому наслідки цієї аварії не мають суто української приналежності. Світове співтовариство одержало потужний і жорстокий сигнал того, що «мирний атом», а точніше, атомне ядро при необережному та некваліфікованому поводженні таїть у собі величезну загрозу. Це були непрості 30 років героїчного подвигу великої кількості людей, які пожертвували своїм здоров’ям і навіть своїм життям заради приборкання зруйнованого реактора».

На церемонії відкриття Форуму його учасників вітали Президент України (1991 – 1994 рр.) Леонід Кравчук, Президент Латвійської республіки (2007 – 2011 рр.) учасник ліквідації аварії на ЧАЕС Валдіс Затлерс, Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, заступник Міністра закордонних справ України Вадим Пристайко, заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський, голова підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього природного середовища Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи народний депутат України Іван Рибак, який зачитав привітання від Голови Верховної Ради України Андрія Парубія, та Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Шігеку Сумі.

Форум працював у форматі тематичних пленарних засідань: «Чорнобиль і нова стратегія ядерної безпеки світу», «Уроки Чорнобиля для людства: технологічний, гуманітарний і міжнародний аспекти», «Завдання остаточного розв'язання ще не вирішених проблем зруйнованого блоку №4 ЧАЕС».

Перед учасниками виступили директор Департаменту ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку Вінс Новак, заступник Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні Джордж Кент, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні в 2011-2014 роках, спеціальний радник президента Японського агентства з атомної енергетики Тоічі Саката, академік НАН України, Герой України, почесний громадянин м. Славутич Віктор Бар’яхтар, Надзвичайний і Повноважний Посол України, член Президії Української Ради Миру, науковець, письменник і журналіст Юрій Щербак, президент Національної академії медичних наук України в 2011–2016 роках Андрій Сердюк, генеральний директор ДСП «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін, головний науковий співробітник Інституту проблем безпеки АЕС академік Національної академії аграрних наук України Борис Прістер, представник Центру ядерної та радіаційної безпеки КНР Фудонг Лі, головний інженер проекту «План здійснення заходів на об’єкті «Укриття» Володимир Каштанов та інші. Практично усі виступи доносили до аудиторії не лише важливу і корисну науково-практичну інформацію, інколи нову для більшості слухачів, але й узагальнювали особистий досвід промовців, кожен з яких у своїй галузі зробив величезний внесок у подолання наслідків катастрофи на ЧАЕС. Отож збірник матеріалів Форуму (він має вийти друком ближчим часом) стане у пригоді всім, хто професійно займається проблематикою ядерної безпеки в усіх її аспектах – фізичному, технологічному, гуманітарному, медичному тощо.

Михайло Згуровський вітає учасників ФорумуВалдіс ЗатлерсВіктор Бар'яхтарВінс НовакЛеонід КравчукОстап СемеракШігеку Сумі

У перервах усі охочі могли ознайомитися з двома виставками, розгорнутими в фойє Центру культури і мистецтв НТУУ «КПІ», – виставкою фотографій та графічних робіт, поданих на студентський мистецький конкурс «Чорнобиль: тридцять років по тому», та експозицією зроблених у Чорнобилі та Прип’яті фоторобіт відомого польського журналіста, почесного громадянина м. Славутич Вальдемара Сівінського.

У підсумковому документі Форуму його учасники висловили впевненість, що міжнародна співпраця та обмін кращим досвідом у галузі планування, розташування, спорудження та експлуатації об'єктів ядерної енергетики сприятиме підвищенню їх рівня безпеки. Крім того, вони закликали відповідні відомства та регулюючі органи країн з атомними електростанціями привернути увагу світової спільноти до питання остаточного вирішення проблем Чорнобиля, зокрема до реалізації наступного етапу з перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

Чорнобильська зона[21-23.04.2016] Дивіться трансляцію Міжнародного форуму "Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу"

26 квітня 2016 року виповнюється 30 років з дня жахливої катастрофи світового масштабу – аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Її наслідки відчув увесь світ, і лише героїчні зусилля великої кількості людей дозволили уникнути ще більшого лиха.

За 30 років, що минули, було зроблено багато: зупинено ЧАЕС і проводиться її зняття з екс­плуатації, зведено об'єкти для переробки та зберігання ядерних відходів, активно споруджується новий конфайнмент, який ізолює четвертий енергоблок від навколишнього середовища на наступні 100 років. За цей період також напрацьовано уні­кальний досвід в подоланні наслідків техногенних катастроф, в організації міжнародної співпраці та зроблено низку наукових відкриттів. Чорнобильська зона стала особливим об'єктом, який, попри всю небезпеку, можна ефективно використовувати.

21–23 квітня в НТУУ "КПІ" відбудеться Міжнародний форум "Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу", участь у якому братимуть вчені, політики та громадські діячі.

Форум надасть імпульс початку обговорення нового етапу міжнародного співробітництва, спрямованого на спільну реалізацію заходів остаточного перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему.

Дата події