Достатньо перерахувати лише деякі факти, щоб розумна людина переконалася в необхідності відмови від паління. По-перше, приблизно 25% курців помирають від раку, серцево-судинних захворювань чи інсульту. По-друге, паління може стати причиною таких захворювань, як атеросклероз, гіпертонічна хвороба, гастрит, гастроентероколіт, міокардіодистрофія, рак легенів, хронічний бронхіт, емфізема легенів, коронарна хвороба серця. По-третє, на 20% збільшується ризик виникнення раку у жінок, які палять, одночасно приймаючи протизаплідні таблетки. Вагітні жінки, які палять, тим самим на 20% підвищують можливість викидня і піддають своє дитя ризику мати захворювання нервової системи.

Крім того, люди які живуть разом з тим, хто палить, стають пасивними курцями і піддають власне здоров'я не меншій небезпеці, аніж сам курець. Серед пасивних курців на 30% більше спостерігається схильність до раку легенів, ніж серед тих, хто не палить. Особливо страждають діти. В родині, де хтось палить, на 20% підвищується ризик захворювання дітей на бронхіальну астму, бронхіт та запалення легенів.

Відмова від паління одразу ж позитивно впливає на здоров'я людини. Дуже скоро починає знижуватися схильність до серйозних хвороб, пов'язаних з палінням, різноманітних інфекцій та нападів кашлю. Поліпшується подих.

Відмова від паління дійсно є однією з найважливіших змін у житті курців. Рекомендувати кинути палити варто навіть тоді, коли здається, що сам курець не зацікавлений в цьому. Головне, змінити ставлення пацієнта до паління, допомогти усвідомити йому, що воно справді дуже шкодить його здоров'ю.

Багато курців вважають, що їхньому організму вже заподіяна невиправна шкода, а отже не має значення, коли кидати палити і взагалі сумніваються чи є сенс це робити. Насправді це хибне твердження.

Шкода, яка заподіюється організму, збільшується з кожною новою викуреною цигаркою, і тому чим раніше людина кине палити, тим кращий це справить ефект. Якщо людина встигає відмовитися від паління до початку розвитку в неї раку, серйозних серцевих ускладнень або хвороби легенів, то їй, як правило, вдається уникнути й передчасної смерті.

Часто курці із стажем вважають, що відмова від паління погано відіб'ється на стані їхнього здоров'я. Насправді це невірно. Хоча варто зазначити, що іноді різка зміна способу життя, особливо в похилому віці, й справді може бути небезпечною, тому краще кидати палити під наглядом лікаря. Але не слід цього боятися, бо, як правило, ніяких проблем не виникає і стан здоров'я лише покращується. У крайньому випадку завжди можна звернутися до фахівця.

Існує також поширена думка, що з припиненням паління людина повнішає. Так, дійсно, протягом перших тижнів вага збільшується, але пізніше, після відновлення обміну речовин, вона нормалізується. У цей період доцільно перейти на молочну та рослинну їжу і збільшити фізичні навантаження.

Деякі інтелектуали, які не випускають цигарки з рук, вважають, що це сприяє концентрації уваги. Спеціально для них повідомляємо, що стимуляція нервової системи нікотином призводить до виснаження енергетичних можливостей мозку. Тютюн стає своєрідним наркотиком - при виконанні розумової роботи людина починає практично безупинно палити. Проте нікотин у великій кількості може викликати гостре отруєння, ознакою якого є головний біль, сухість і гіркота в роті, серцеві спазми.

Серед молоді побутує думка, що палити - це модно, престижно і якось по-дорослому. Хлопці чомусь впевнені в тому, що дівчатам подобається, коли парубок палить, хоча звідки взялась така впевненість невідомо. А щодо моди, то слід сказати, що в розвинутих країнах навпаки чимдалі більше молодих людей не палять. Про престижність взагалі не варто й говорити, бо тютюнопаління в світі вважається ознакою якраз бідних верств населення...

Анекдот в тему.

Кореспондент питає у сивого, зморщеного, зігнутого дідугана:

-  Ви, мабуть, горілки не п'єте?

- Як це? Півлітру щодня, а як же?

-  Так ви, мабуть, не палите?

-  Та що ви? По дві пачки, як заведено!

- А як же вам це вдається у такому віці?

-  Що значить у такому віці"? Мені всього 32!!!

Досліджено, що курці живуть на 10-15 років менше від тих, хто не палить, а причиною смерті кожної десятої людини є паління. Тож чи варта цього якась звичка?..

В. Мірошник