Профспілкова організація студентів НТУУ "КПІ" є первинною організацією великої і потужної Профспілки працівників освіти і науки України, що дає можливість вирішувати проблеми студентів не тільки на рівні університету, а й на рівні держави. Профспілка працівників освіти і науки України укладає Галузеву угоду з Міністерством освіти і науки України. Наша профспілкова організація є однією із сторін, які щорічно підписують колективні договори з адміністрацією НТУУ "КПІ". Колективні угоди укладаються на всіх факультетах/в інститутах.

Угоди визначають взаємовідносини адміністрації та профспілкової організації, а також обов'язки кожної із сторін як на рівні держави, так і на рівні ВНЗ, і врегульовують взаємовідносини між адміністрацією ВНЗ та відповідно профкомом студентів нашої профспілки. За цими угодами закріплено участь представників профкому студентів та представлення інтересів студентів у різноманітних комісіях університету (стипендіальній, з поселення, профілактики правопорушень та інших), де вирішуються питання, що торкаються інтересів студентів, та погоджуються всі документи, що стосуються соціально-економічних проблем студентів.

До складу профкому студентів входять голова, заступники голови, голови профбюро факультетів/інститутів та голови Студентської ради університету та студмістечка. Контроль за діяльністю профспілкового комітету, в тому числі і фінансовою, здійснює ревізійна комісія. Щороку голова профкому і голова ревізійної комісії звітують на конференції.

Коротко охарактеризую роботу профкому за період з 29 жовтня 2009 р. по 20 листопада 2014 р. за напрямами, які закріплені за відповідними комісіями профкому.

Соціальний захист є основним статутним завданням профспілки.

Матеріальну допомогу за звітний період отримали 1731 студент на загальну суму 946880 грн. Допомога надавалась інвалідам, сиротам, напівсиротам, у зв'язку зі смертю одного з батьків, на лікування, операції, реабілітації, студентам з багатодітних родин, студентським сім'ям з дітьми, одиноким матерям, студентам з тяжким матеріальним становищем. Відповідно до "Положення про надання матеріальної допомоги", рішення приймаються не профкомом, а на рівні профбюро. Водночас профком веде облік допомоги, яка надається студентам.

У низці особливих випадків, коли були необхідні значні кошти, за зверненням профкому фінансову допомогу надавали Київська міська організація профспілки, депутати Д.Й.Андрієвський та Р.П.Кисіль.

Через Студентську профспілкову асоціацію м. Києва профком надає пільгові студентські проїзні квитки для проїзду у метрополітені за 50% від повної вартості (за звітний період – 248564 квитки). Оформлюємо студентські міжнародні квитки ISIC (1480 шт.).

Студенти-сироти можуть безкоштовно пройти лікування в санаторії-профілакторії університету та отримати безкоштовну путівку на відпочинок. Для таких студентів через Київську міську організацію профспілки оформлювали єдині квитки – 180 шт.

Профком студентів активно відстоював інтереси студентів, виступаючи зі зверненнями до адміністрації і державних органів. За 5 років було надіслано близько 100 листів-звернень щодо надважливих проблем, і профком студентів брав участь у їх конкретному вирішенні. Назву тільки основні.

1. До Галузевої угоди між нашою профспілкою та МОН на 2011– 2015 рр. включили абзац щодо нарахування стипендії студентам при успішності 4,0–5,0.

2. Зверталися до КМУ та МОН і домоглися скасування вимоги КРУ підняти оплату за проживання в гуртожитках у 3 рази.

3. Добилися обмеження встановлення оплати за проживання в гуртожитках у різних ВНЗ не більше 40% від 730 грн (розмір мінімальної академічної стипендії, 2011 р.).

4. Ініціювали розпорядження ректора про порядок видачі довідок про навчання студентів на факультетах/в інститутах НТУУ "КПІ", яким встановлено термін видачі на другий день після замовлення.

5. Зверталися до антикорупційної комісії з пропозиціями щодо непрозорості оцінювання при вступі до магістратури. Враховано. (2012 р.).

6. Ініціювали продовження додаткової сесії після скороченого семестру у зв'язку з Євро-2012.

7. Запропонували відмовитися від студентських квитків, об'єднаних з платіжною картою (2012 р.), що створювало багато проблем студентам.

8. Виступали з ініціативою щодо збільшення стипендії, брали участь у робочій переговорній групі профспілки з КМУ. Постановою КМУ стипендії збільшено з 530 грн до 730 грн (2012 р.).

9. Брали участь у робочій групі з розробки Закону України "Про вищу освіту", ініціювали приведення стипендії до прожиткового мінімуму, проходження реальної виробничої практики, безкоштовне користування закладами соціальної інфраструктури.

10. Разом з Профспілкою працівників освіти і науки України добилися відміни п.39.2 Указу Президента, яким передбачалося скорочення викладачів і збільшення навчальних груп (2012 р.).

11. Спільно з профкомами ВНЗ Києва та Київською організацією профспілки змусили Держказначейство ліквідувати затримку оплати за житлово-комунальні послуги в розмірі 1,5 млн грн, яка призвела до невиплати зарплат і стипендій (2013 р.).

12. Прийняття 01.03.2014 р. Кабінетом Міністрів України Постанови № 65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету" поставило під загрозу проведення літнього оздоровлення на базах відпочинку НТУУ "КПІ". Профкоми студентів та співробітників добилися відміни деяких пунктів постанови. Оздоровчий сезон провели.

13. Добилися надання студентам можливості перескладання іспитів під час сесії для підвищення оцінки.

14. Щороку проводимо Інтернет-опитування та моніторинг температурного режиму по всіх корпусах для визначення терміновості включення опалення.

15. Щороку Фонд соціального страхування намагається скоротити фінансування санаторію-профілакторію. Працюємо, утримуємо фінансування на тому самому рівні. Нині працюємо над тим, щоб зберегти санаторій-профілакторій у 2015 році.

16. Неодноразово зверталися до керівництва міліції з приводу порушення прав студентів. За зверненнями профкому студентів за останні 5 років було звільнено 5 працівників міліції.

17. У вересні-жовтні цього року виявилось, що декілька тисяч студентів були відсутніми в базі ЄДЕБО, через що не могли отримати пільгові квитки на проїзд. Профком звернувся до адміністрації, інформував студентів, кожного дня контролював ситуацію до повного вирішення проблеми на рівні МОН.

18. Спільно з дирекцією студмістечка протягом року проводилась робота на рівні райдержадміністрації, КМДА, інших державних органів щодо можливості отримання  субсидії іногородніми студентами.

Організаційно-масова комісія профкому щороку залучає 60-80 активістів, які впродовж вступної кампанії допомагають відбірковим комісіям, агітують абітурієнтів вступати до КПІ. За підтримки депутата Д.Й.Андрієвського, для першокурсників виготовляються щоденники студента КПІ, які містять всю необхідну їм інформацію. Крім того, студентам розсилають правила внутрішнього розпорядку, пам'ятки щодо поселення, карти КПІ.

Культурно-масова та спортивна комісії беруть участь в організації загальноуніверситетських, всеукраїнських, міжнародних культурно-масових та спортивних заходів, а також допомагають факультетам, гуртожиткам як організаційно, так і фінансово у проведенні різноманітних культурно-масових та спортивних заходів.

Беремо участь в організації таких традиційних заходів, як День першокурсника, Суперліга на міні-спортядрі, перетягування канату, Лабіринт, Естафета здоров'я, підтримуємо спартакіаду КПІ та ін. За останні 2 роки започаткували нові масові заходи: фестиваль екстремальних видів спорту X-Games, чемпіонати з пейнтболу, запрошення відомих молодіжних рок-колективів для виступу на площі Знань (Бумбокс, Оторвальд, ФЛІТ, Анна-Марія БЕНД, 5-й ВИМІР, Антитела та інші). Таких заходів проведено та підтримано 510.

Власними силами та ресурсами, а також за підтримки Київської міської організації профспілки розповсюджуємо безкоштовні та пільгові квитки на футбольні матчі за участю "Динамо" Київ, молодіжних та національних збірних, баскетбольні, хокейні матчі – близько 13000 шт., в театри – 1100 шт.

Підтримуємо наші збірні з футболу, баскетболу, спортивної аеробіки, спортивного орієнтування, регбі та ін., були одними з ініціаторів створення команди з міні-футболу "Політехнік", яка вже в цьому сезоні грає на Кубок України.

За підтримки Д.Й. Андрієвського відкрито танцювальний зал в гурт. № 20, спільно реконструюємо вуличні спортивні майданчики біля 3-го та 15-го гуртожитків, допомогли закупити спортивний інвентар для 15-го гуртожитку і спорткомплексу.

Організовуємо екскурсійні поїздки студентів до визначних місць України.

Житлово-побутова комісія тісно співпрацює з адміністрацією університету та студмістечка з усіх питань поселення та проживання студентів, організовує новорічні поздоровлення дітей студентів, заходи до дня Св. Миколая, Міжнародного дня захисту дітей. У 2010 р. встановили дитячий ігровий майданчик перед гурт. № 22.

Спільно з дирекцією студмістечка та за підтримки профкому співробітників, Київської міської організації профспілки та Д.Й.Андрієвського відкрили дитячу кімнату в сімейному гуртожитку № 22. За підтримки Д.Й.Андрієвського встановили дитячий спортивний комплекс перед гурт. № 21, підтримуємо конкурси на кращу кімнату гуртожитків та студмістечка, на краще новорічне оформлення гуртожитків.

Оздоровчий напрям. Головним у ньому є діяльність санаторію-профілакторію НТУУ "КПІ", де студент протягом навчального року має змогу поліпшити здоров'я за 136 грн – це 10% від повної вартості путівки. Протягом звітного періоду в санаторії-профілакторії оздоровилось 13244 студента. Профспілковий комітет студентів НТУУ "КПІ" регулярно проводить перевірки у профілакторії, оперативно реагує на зауваження студентів. Хотілося би вкотре звернути увагу адміністрації університету на технічний стан харчоблоку та лікувальної бази, адже капітальний ремонт не проводився вже 30 років.

Профком бере участь в організації оздоровлення студентів на спортивно-оздоровчих базах університету "Маяк", "Глобус", "Політехнік", зокрема щороку закуповує спортивний та туристичний інвентар.

Два останні роки профком студентів проводить для бази "Маяк" набір офіціантів, посудомийників з числа студентів, що дає їм можливість і підзаробити, і відпочити на морі.

З метою поліпшення стану території бази "Політехнік" профком студентів організовував виїзні масові суботники. Також допоміг у придбанні необхідного інвентаря – електро- і бензопили, тримера для косіння трави та ін.

У минулому році, переважно завдяки ініціативі активу профкому та інструкторів, вдалося різко збільшити кількість відпочивальників у таборі "Глобус".

Крім того, в літній період профком студентів організовував відпочинок студентів на базах ВНЗ-партнерів та через Київську організацію профспілки в Болгарії за програмою "З профспілкою дешевше". В зимовий період організовували поїздки студентів на відпочинок на бази "Верховина", "Красія", "Пилипець", "Марілен" та ін. Всього скористалися такою нагодою 1096 студентів з компенсацією від профкому студентів.

Комісія громадського контролю проводить моніторинг якості і цінової політики буфетів та їдалень КПІ, збирає пропозиції від студентів щодо покращення умов харчування, обслуговування, узагальнює і передає пропозиції орендній комісії та комісії з громадського харчування. Хоча на сьогоднішній день є ще багато питань щодо організації громадського харчування, за останній рік намітилася позитивна динаміка. Це і розширення буфету в 1-му корпусі, і встановлення балансу якість-ціна, що привело до стрімкого підвищення попиту. На сьогоднішній день прийнято чітку стратегію розвитку студентського харчування і, відповідно, поетапний план реорганізації і оптимізації.

Інформаційний відділ оперативно інформує студентів і отримує інформацію від студентів про проблеми, підтримує сайт профкому і групу ВКонтакті.

На сайті активно діє рубрика "Запитання-відповідь", де більшість звернень потребують конкретного вирішення проблеми студента. За п'ять років отримано понад 20 тисяч запитань-звернень від студентів, причому переважна більшість – з проблем, що вирішує комісія соціального захисту (не дають бігунок, виселяють, не отримали студентський, затримують дублікат, холод в аудиторії, немає гарячої води, лікар не видає довідку тощо).

Для всіх факультетів зробили інформаційні стенди єдиного зразка. Також є стенди з нашою інформацією в гуртожитках. Більшість стратегічних рішень ухвалюємо з урахуванням думки студентів шляхом інтернет-опитування.

У звітний період профком студентів також організовував масові акції за участю студентів при виникненні різноманітних форс-мажорних і надзвичайних ситуацій.

У 2011 р. брали участь у захисті бази відпочинку "Політехнік", яку незаконно намагалась відібрати у КПІ прокуратура Вишгородського району. Зібрали 16000 підписів студентів, проводили акції протесту, брали участь у судових засіданнях.

Багато років КПІ вів боротьбу з рейдерами, що захопили землю і незаконно звели будівлі та газову заправку за 10 метрів від 18-го корпусу. Профком студентів та профком співробітників готували листи, звернення, збирали тисячі підписів. Землю вдалося відстояти.

У 2011–2012 рр. спільно з профкомом співробітників, Студентською радою університету і студентською радою студмістечка вели боротьбу з МОН за обрання ректора. Провели 5-тисячний мітинг на площі Знань, похід під МОН, зібрали 12753 підписи студентів та викладачів на підтримку звернення щодо оголошення конкурсу. Конкурс оголосили – ректора обрали.

У 2013 р. було здійснено спробу незаконного будівництва на Поляні. Ми зверталися до голови КМДА, депутата Д.Й.Андрієвського, зустрічалися з інвесторами. В результаті наших звернень, при перевірках відповідними органами, були  виявлені порушення при отриманні інвесторами дозволів. Будівництво припинили.

Коли розпочався Євромайдан, багато студентів взяли в ньому активну участь і профком студентів був в перших рядах колон на масових акціях. За зверненням профкому до адміністрації було вирішено допустити всіх студентів НТУУ "КПІ" до складання зимової сесії незалежно від результатів атестацій і заліків та видано відповідний наказ по НТУУ "КПІ".

У профкомі було створено центр для збору теплих речей, їжі, медикаментів і передачі їх на Майдан. Після кривавих подій на вулиці Грушевського проводили волонтерську роботу у п'яти лікарнях, до яких відвозили поранених; допомагали медикаментами, харчами, одягом. Нині профком студентів організовує допомогу бійцям АТО.

Первинна профспілкова організація студентів НТУУ "КПІ" є потужним колективом, який здатний виконувати найскладніші завдання із захисту прав та інтересів студентів на всіх рівнях влади. Останні 5 років наші дії у критичних ситуаціях це переконливо довели.

Андрій Гаврушкевич, голова первинної профспілкової організації студентів НТУУ "КПІ"